HABERLER

Led Tabelalar ve Özellikleri


LED yani Light Emitting Diode – Işık yayan diyot ışık yayan, yarı iletken ve diyot temelli bir elektronik devre elemanıdır. LED ilk olarak 1920 yılında Rusya’da icat edilmiş bir üründür. 1962 yılında ise artık pratik olarak kullanılabilen bir ürün haline getirilmiştir. LED ışıklar ilk üretildiklerinde sadece zayıf ve kırmızı renkte bir ışık verebilmekteydiler. Şimdi ise LED ışıklar gözle görülür ve kızıl ötesi gibi çeşitli yükseklikte ve dalga boylarında ışıklar yayabilmektedir. LED ışıkların diğer ışık kaynaklarına oranla bir çok avantajı bulunmaktadır. Uzun ömürlü olmaları, sağlam ve küçük boyutlu olmaları, hızlı açılıp kapanabilmesi ve düşük enerji tüketimi ile diğer geleneksel olarak adlandırılan ışık kaynaklarından daha öndedirler. Fakat LED tabela fiyatları diğer ışık kaynaklarına göre biraz daha yüksektir.

LED Tabela Özellikleri

                Led tabela, yarı iletken malzemelerden üretilir ve ana maddesi silikondur. Üzerinden akım geçtiği zaman foton açığa çıkar ve ışık verir. Farklı açılarda bakıldığında da ışık verilecek şekilde üretilmişlerdir. LED’ler Zener diyotlar gibi üzerlerinde sabit bir gerilim düşürürler. LED’lerde kullanılan voltajlar ise renkler için şöyledir:

  • Kırmızı LED için 2,20 volt
  • Yeşil LED için 3,30 volt
  • Mavi ve beyaz LED için 3,40 volt
  • P10 LED paneller için 5 volt

LED Tabela Nerelerde Kullanılır?

                Peki ama LED tabela nedir ve nerelerde kullanılır? LED tabelalar mavi ışığın kullanılabilmesi ile RGB yani kırmızı – yeşil – mavi aydınlatma mümkün olmuş ve kendisine birçok farklı sektör ve alanda kullanım alanı bulmuştur. Özellikle mimari, sinyalizasyon ve aydınlatma alanlarında diğer geleneksel aydınlatma alternatiflerinin yerini almaya başlamıştır. LED’ler enerji sarfiyatı açısından da oldukça uygundurlar. Bunun en büyük sebebi ise kayıplarının çok az olmasıdır. LED tabelaların kendi içlerinde diğer aydınlatma sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında ise enerji sarfiyatının çok az olması gelmektedir. Bu işletme sahibinin elektrik enerjisinden tasarruf etmesini sağlayacaktır. Bu tabelaların en uzun ve ya en kısa ölçüsü gibi bir limiti yoktur. Her boyut ve ölçüde hazırlanabilmektedirler. Neon tabelaların floresanlara oranla başka bir avantajı ise dayanıklılığının çok daha fazla olmasıdır. Enerji sarfiyatındaki avantajından ve herhangi bir tasarım limiti bulundurmamasından başka, oldukça dayanıklı olması sebebi ile de değiştirme süreleri çok uzundur. Yani uzun vadede LED tabela kullanan birisi hem enerji tasarrufundan kazanacaktır, hem de LED tabelaları uzun süre yenilemeyeceği için buradan da bir adım önde olacaktır.

DİĞER HABERLER